To je signál, že občania súhlasia so všetkým.

Je rozdiel hovoriť o transformácii štátu a transformácii spoločnosti.

Spoločnosť sú všetci ľudia žijúci na určitom území a/alebo zdieľajúci určité tradície. Štát je mocenské usporiadanie, pri ktorom sa niektorí členovia spoločnosti dostávajú do privilegovaného postavenia. Spoločnosť sa riadi pravidlami, ktoré vydáva štát. Predstaviteľov štátu si vyberáme preto, aby riadili spoločnosť.

To znamená, že dôležité je to, čo chce spoločnosť.

Štát len určuje pravidlá správania sa občanov v rôznych prostrediach, konaniach, potrebách a tak ďalej.

Platí pravidlo, že ak sa jednotlivci nevyjadrujú k záležitostiam ovplyvňujúcich správanie spoločnosti, štát to považuje za súhlas a následne prijme právnu normu pre spoločnosť.

Málokto v čase rozhodovacieho procesu namieta, hoci vtedy by mal a môže. (právne povedomie verejnosti je nízke a často zneužívané politikmi). Nečudujme sa teda, že musíme akceptovať rozhodnutia štátu, keď spoločnosť to takto prijala.

Časté reakcie: „Nemáme čas, lebo… a preto je jednoduché nájsť vinníka, teda štát.“

To čo nám je prikázané, alebo čo je zakázané, ustanovujú zákony zverejnené v Zbierke zákonov. Podzákonné (Nižšie) právne normy (Vyhlášky, uznesenia, pokyny…), upravujú konkrétnejšie kompetencie a vykonávanie ustanovení zákonov alebo opatrení. Musia sa teda odkazovať na konkrétne zákony.

V princípe stále platí, že čo nie je výslovne zákonom zakázané, je dovolené. Najvyššia zákonodarná právna norma je Ústava štátu, ktorá zabezpečuje slobody ľudí, právo na život a tak ďalej. Žiadny zákon nemôže byť v rozpore s ústavnými zásadami. Ak by sa tak stalo, príslušný zákon má byť vrátený na prepracovanie. Ústava nemôže byť v rozpore s medzinárodnými zmluvami a dohovormi, ktoré sa štát zaviazal dodržiavať.

Hierarchia právnych noriem

Jedným zo základných princípov slovenského právneho poriadku je hierarchia právnych noriem. Jej správne chápanie v legislatívnej praxi i v procese uplatňovania má zásadný význam z hľadiska legality. V princípe platí, že právnu normu môže vydať výlučne orgán na to oprávnený zákonom, v medziach zákona a svojej vlastnej normotvornej právomoci.

Právne normy sa triedia podľa tzv. „právnej sily“. Právna sila sa vzťahuje na vlastnosti právnych noriem, na základe ktorých je jedna právna norma podriadená inej. Zo vzťahu právnych noriem rôznej právnej sily vyplýva, že právna norma nižšej právnej sily nesmie odporovať právnej norme vyššej právnej sily a že právna norma vyššej právnej sily môže zrušiť právnu normu nižšej právnej sily.

Podľa stupňa právnej sily je možné právne normy hierarchicky usporiadať takto:

Primárne právne normy (zákony) •

ústavné zákony (vždy primárne) •

zákony (primárne alebo odvodené od ústavných zákonov)

Sekundárne právne normy (podzákonné) •

nariadenia vlády – vždy sekundárne •

právne normy ústredných orgánov štátnej správy – vždy sekundárne •

právne normy orgánov územnej samosprávy (úradov) – primárne alebo sekundárne •

právne normy výnimočne vydávané inými než štátnymi orgánmi – vždy sekundárne

Ešte jasnejšie asi takto:

1. primárne (pôvodné) – sú to právne normy, ktorých prijímanie je zverené orgánom so zákonodárnou a ústavodarnou právomocou, vrátane referenda (ľudového hlasovania) o návrhu zákonov (zákony, ústavné zákony).

2. sekundárne (odvodené) – sú výsledkom činnosti predovšetkým štátnych orgánov s výkonnou právomocou, ako aj orgány miestnej a územnej samosprávy (napr. vyhlášky, výnosy, opatrenia, všeobecne záväzné nariadenia)

Prednosť zákona v systéme právnych predpisov znamená, že všetky ostatné právne normy musia zo zákona vyplývať, byť s ním v súlade a neodporovať mu. To znamená, že ak v praxi dôjde k situácii, že právna norma nižšej právnej sily odporuje právnemu predpisu vyššej právnej sily, treba postupovať podľa predpisu s vyššou právnou silou.

Spoločnosť má právo sa k tvorbe zákonov vyjadrovať a keď pociťuje, že plánované opatrenia narušujú práva a slobody spoločnosti, alebo jej časti, tak si treba spomenúť na tento hierarchický princíp, aby sme sa vedeli postaviť na správnu stranu pravdy a zodpovedne zahlasovať. Iba tak môže spoločnosť kvalitne fungovať v dokonalom právnom štáte, kde vládne skutočná demokracia, sloboda, mier a zdravý rozum, pretože:

Nové zákony, alebo ich zmeny, menia naše zajtrajšky!

Viac pre zvýšenie právneho povedomia (právnej gramotnosti) môžete urobiť jednoduchým kliknutím na tento odkaz:

https://e-justice.europa.eu/content_member_state_law-6-sk-maximizeMS-sk.do

alebo inej online literatúry s výkladom základov práva.

Ďalšie články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *